Wakacje

pomysły na urlopowe wyjazdy, wakacje w Polsce i za granicą

Szlakiem dolnośląskich zamków

Magiczny Dolny Śląsk zaprasza na pełną wrażeń podróż Szlakiem Zamków Piastowskich. Odkrywanie tajemnic drzemiących w murach zabytkowych budowli warownych to doskonała okazja do zgłębienia bogatej polskiej historii i ciekawego wypoczynku w kraju. Zwiedzanie dolnośląskich zamków dostarczy niezapomnianych emocji miłośnikom turystyki alternatywnej.

Zamki Dolnego Śląska – które obiekty warto zobaczyć?

Jedną z cieszących się największą sławą twierdz na terenie Dolnego Śląska jest zamek w Książu, położony na Szlaku Zamków Piastowskich. To trzecia, pod względem wielkości, budowla tego typu w Polsce (zaraz po zamku w Malborku i na Wawelu). Forteca została wzniesiona w latach 1288–1292 przez Bolka I Surowego – księcia świdnicko-jaworskiego. Obiekt oferuje odwiedzającym możliwość zwiedzania z przewodnikiem i wyboru jednej z kilku tras: „Szlakiem Daisy”, „Książ Barokowy” oraz „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Tuż przy zamku znajduje się także przepiękna palmiarnia, w której zaczerpnąć można chwili relaksu po kilkugodzinnej wycieczce.

Miłośnicy historii koniecznie powinni się też udać do zamku w Bolkowie, który podobnie jak twierdza w Książku, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i usytuowany jest na liczącym 396 m n.p.m. Wzgórzu Zamkowym. Pierwsze wzmianki na temat fortecy (założonej przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę) pochodzą z 1277 r. Najbardziej charakterystyczny fragment zamku stanowi wieża z dziobem. W jej dolnej części mieści się dawny loch głodowy. Spacerując po fortecy, warto zawitać do renesansowej części, w której znajduje się muzeum.

Kolejnym, wartym zobaczenia obiektem warownym, na terenie Dolnego Śląska, jest zamek Grodziec, położony w powiecie złotoryjskim. Forteca należy do Szlaku Zamków Piastowskich, w przeszłości stanowiła gród obronny Bobrzan, a w roku 1175 stała się własnością księcia Bolesława I Wysokiego. Zamek Grodziec położony jest na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze oraz Góry i Pogórze Kaczawskie. W każdą sobotę i niedzielę fortecę można zwiedzić z przewodnikiem. Podczas wycieczki turyści poznają niezwykłe legendy oraz opowieści o skarbach i duchach. Na zamku cyklicznie odbywają się również turnieje rycerskie oraz folklorystyczne imprezy jak np. Tradycyjny Turniej Łuczniczy czy Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca.

Zwiedzając Dolny Śląsk warto również udać się do dwóch warowni, które nie znajdują się na Szlaku Zamków Piastowskich: zamku Chojnik, położonego na terenie Karkonowskiego Parku Narodowego, na szczycie góry Chojnik oraz zamku Czocha, zlokalizowanego na ternie polskich Łużyc Górnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *